DIŞA YANSIYAN İÇ DÜNYAMIZ
Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
NBATR.COM'DAN SAGOPA KAJMER RÖPORTAJI Uyeols10
Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
NBATR.COM'DAN SAGOPA KAJMER RÖPORTAJI Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

NBATR.COM'DAN SAGOPA KAJMER RÖPORTAJI

YazarMesaj
@DmiN
Duaların Vesvası,Hannası Eder Def
Duaların Vesvası,Hannası Eder Def
@DmiN

Rep Gücü : 737
Teşekkür : 7

NBATR.COM'DAN SAGOPA KAJMER RÖPORTAJI Empty
MesajKonu: NBATR.COM'DAN SAGOPA KAJMER RÖPORTAJI   NBATR.COM'DAN SAGOPA KAJMER RÖPORTAJI I_icon_minitimeC.tesi 19 Eyl. - 17:53

NBATR olarak Türkiye'nin en büyük sanatçılarından müziğin Rap müziğin üstadı Sagopa Kajmer ile röportaj yaptık.Kendisine bizi kırmadığı ve sorularımızı yanıtladığı için sonsuz teşekkürler. Röportaj için;

NBATR:Daha önce bir röportajınızda kuzeninizle birlikte ‘’psikolojik funk’’ adlı bir akımı başlatacağınızdan söz etmiştiniz. Çalışmalarınız devam ediyor mu? Biliyoruz ki işleriniz çok yoğun, bu arada bunun gibi yeni şeylerle ilgilenmeye vaktiniz kalıyor mu?
SAGO:Kuzenimin orkestra çalışmaları bir hayli yoğun,ben de malum kafamı kaşıyamıyorum,çalışmalarımızı durdurmak durumunda kaldık.Fakat çok yakın biriki arkadaşımla pesimist orkestrayı başlatıyoruz.kuzenimle yapacağım işin devamı niteliğinde.çok güzel olacak kanımca.çalışmalara başladık zaten.yakında bir şeyler yerine oturduğunda haber veririm zaten.

NBATR:Hayranlarınızla aranızda sanatçı-hayran ilişkisi dışında bir abi kardeş ilişkisi gibi bir samimiyet var size sürekli Yunus abi diye hitap ediyoruz. Hatta şöyle bir anım var’’İstanbulda bir festivalde Yunus abi Ankara’dan geldim’’ dediğimde ‘’Eyvallah kardeşim’’ diyerek gülümsemiştiniz.Bu samimiyeti bir şekilde müzikte veriyorsunuz. Hayranlarınızla bu ilişkinizi müzik dışında neye bağlayabiliriz?Onlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
SAGO:Samimiyet olmadığında sevgi nasıl olabilir ki? Onlarla yakın olmadıkça bu iş eksik kalır.yani sanatçılık olayı eksik kalır demek istiyorum.Ben aslında abi-kardeş ilişkisi gözü ile bakmak da istemiyorum.manevi bir bağ bu ve bu bağı sadece yaşayanlar anlayabiliyor.Bugüne dek hiçbir hayranıma uzak davranmayı tercih etmedim.Bazılarına çok seviyeli davrandığım olmuştur,insanları uzaktan anlayabiliyorum ve nasıl davranmam gerektiğini hemen kestirebiliyorum.Yıllar geçtikçe herkesin amacı,kalbinin içindeki daha net anlaşılıyor.genel olarak söylemem gerekirse birçok dinleyicim gayet içten ve kararlı dinleyici bir kısmı ise sadece kısa bir zamanlık gelip geçici dinleyici.sonuçta her birini ayrı ayrı değerlendiriyorum.kalanlar kalıyor gidenler gidiyor.hersene ayrı ayrı kişiler geliyor ve gidiyor.tatil için gidilen küçük şirin bir tatil beldesi gibiyim.geliyor eğleniyor ve geri dönüyorlar,kimisi de beldeden ayrılamıyor yaz-kış benimle kalıyor.
NBATR:Break Dance’ta gençliğinizde bir Türkiye ve birde Karadeniz bölge şampiyonluğunuz var galiba. O yılları biraz anlatır mısınız?
SAGO:O yıllar güzeldi,ufaklıktım,heyecanlıydım ve gayet ataktım.şehrin çocuklarını etkileyip içlerindeki yeteneği açığa vurmaları için onları gaza getirir ve organize ederdim.bir ara samsundaki gençlerin büyük bir kısmı break dance a başlamıştı,herkesin bir teybi ve içi rap dolu kasetleri vardı.sokak aralarında saatlerce dance ederdik.teybimizde run dmc, kurtis blow,bambaata,ice-t,public enemy,master genius,herbie hancock,kraftwerk çalardı.çok güzeldi o günler.yarışmalara katılırdık hep şike olurdu.ben yine de yılmazdım çay partilerinde dans ederdim.hergün 3-4 kere breakin filmini ve rappin filmini izlerdim.run dmc ve kool moe dee kliplerini başa alır alır izlerdim.anlatılacak çok fazla hikayem var.
NBATR:Kuşkusuz ki Sagopa Kajmer Türkçe Rap’in en temel taşı tam manasıyla bir sanatçı bu işi en iyi icra eden insan.Şuan insanlar Türkçe Rap’i tanıdıysa bunda emeğiniz yadsınamaz ama şuanki durumda siz olmasaydınız şuan piyasada olmayacak insanlar size nankörlük ediyor.Ezik davranışlar sergiliyorlar.Neticede Rap denince kalkan ön yargının yerini insanlara gülünç gelen hareketler aldı.Röportaj ve şarkılarınızda da söylüyorsunuz Türkçe Rap öldü diye bu piyasadan umudunuzu kestiniz mi?Yani ilerisi için bir umudunuz var mı?
SAGO: benim her zaman umudum vardır.insanlar gelir ve giderler ama kaldığımız sürece bu işi iteleriz.ben artık yaşlanıyorum.hislerim hergün daha da yıpranıyor.türkçe rapi artık düşünmüyorum,çünkü Türkçe rap beni zaten en başından beri istemiyor.bana yakınlaşanlar bu camiada kendilerine bir yer edinebilmek ya da var olan yerlerini sağlamlaştırmak için bana yaklaşıyorlar.ben artık kimseyi yanıma yaklaştırmıyorum.Türkçe rap yapanların çoğu benim kara taklidim.onları dinlemekten hoşlanmıyorum.ama ne yazıkki insanlar sadece bana benziyorlar diye bile onlara prim veriyor.ilerisi için hiçbirşey düşünmüyorum.ne olacaksa olur.ben kendi görevimi kafile 2 (yer altı kafilesi) albümünü başlatarak yaptım zaten.gençleri dinliyorum,demoları kontrol ediyorum onların yaptıklarına hislerine ve rap e ne kattıklarına bakıyorum.ama daha ötesinde kendine has olanları arıyorum.ne kadar da Türkçe rap için nötre gibi görünsem de yine de sadece ben çabalıyorum.çünkü tek ciddi benim.

NBATR:Maalesef bazı insanlar tarafından karalama çalışmaları devam ederken Sagopa Kajmer duruşuyla,yaptığı işle,davranışlarıyla sapasağlam.Son olarak bazı mc lerin albümüne zorla prodüktörlük yapıp onların sırtından bir yerlere geldiğiniz gibi iğrenç yalanlar dolaşıyor ve maalesef eski arkadaşlarınız bunlar. sizin bunlar hakkında söylemek istediğiniz bir şey var mı? Hayranlarınız olarak biz ne yapabiliriz?
SAGO:ben bir karaböcek kadar dayanıklıyım.bana yapılan her şeyi en iyi ben bilirim,kimsenin konuşma hakkı da yoktur.belki sizlere yaşadıklarımı anlatsam karşımda dakikalarca suskun suskun bana bakarsınız.kime,nasıl destek verdiğim kimin için ne yaptığım ortadadır.kimseye kinim de yok.herkes yürüdüğü bu yolda önüne baksın yoksa birçoğu gibi laf atarken taşlara takılır düşüp diz kapaklarını kanatırlar.sagopa kajmer ancak kendisi yıkılmak istediğinde yıkılacak bir kaledir.insanların hain dinamitleri ancak kendi diplerinde patlar ve kendi çadırlarını yıkar,benim gökdelen olduğu yerde kalır.
NBATR:Genç bir hayran kitleniz var.Onlara çok faydalı şeylerden bahsediyorsunuz.Şarkı yaparken üzerinizde bir sorumluluk hissediyor musunuz?Gençlere tavsiyeleriniz var mı?
SAGO:sanatçı sorumluluk almış olandır.sanatçı sıfatını almışsan anlaki otomatikman sorumlusundur.sanatçının bir halka mal olanı vardır bir de kendi kendine takılanı.bu iki ayrıma göre sorumluluğun dozu değişir.seviliyorsan incik cıncık edilirsin.ben bu anlayışla önüme bakıyorum.gençler beni dinliyor,sözlerimden kendi dünyalarına doğru yollar çiziyorlar.pek tabiî ki onlara karşı büyük bir sorumluluğum var.duruşum ve sanatım onlara iyi şeyler hissettirmeli.ben bir rap yalakası değilim,her şey rap için saçmalıkları geride kaldı.bu dünyada her şey kendin için.benim gibilerse kendileri için doğru bulduklarını başkalarına sunarlar.bunu başardığımı düşünüyorum.
NBATR:Kuvvetmira sürekli üretmeye devam ediyor son olarak Pesimist Ep 5 KörCerrah ve Kolostrofobi Ep’ler yayınlandı zevkle dinledik.Ama EP 5 ile bu seriye nokta koyduğunuzu açıkladınız bir çok hayranınız EP’lere olumlu tepkiler verdi ama siz neden böyle bir karar aldınız? SAGO:her şeyin bir sonu vardır en tadında olanı ise en güzel sondur.perde kapanırken güzel bir son verilmelidir.EP serisi belki pesimist ep adıyla gitmeyecek ama heryeni gün yeni haberleri getirir,yeni şarkılara ev sahipliği yapar.isimler sadece hatırlatıcılardır.onlara takılmayın.geleceğe ve yeni kaliteli klasiklere odaklanın ancak o zaman ilerleriz.ben eski yaptıklarımı dinlemiyorum hep geleceğe bakıyorum.
NBATR:Yunus Özyavuz ve Melankolia Müzik imzalı Türkiye’nin en kaliteli ve güzel işlerini bizlere servis ediyorsunuz.Son olarak ‘’Şarkı Koleksiyoncusu’’albümünüzde eski parçalar olmasına rağmen satış listelerinde bir numara.(Kitapçıktaki resimler çok hoş:) İnsanlar sizinde dediğiniz gibi ‘’Sagopa Kajmer’’ olsunda ne olursa olsun diyorlar.2009 yılında Melankolia Müzik ve Kuvvetmira olarak bize varsa biraz yeni çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?
SAGO: birçok projemiz var.Kolera ile beraber yepyeni bir düet albüm hazırlığındayız.sagopa kajmer olarak yepyeni bir albüm hazırlığındayım.bir pesimist orkestra projesi yürürlükte.konserler klipler.herzaman neyse öyle işte.yarın neler olacağını ben de inanın bilemiyorum.Bu arada abluka alarm da yeni albümü kaydediyor.
NBATR:Kuvvetmira oluşumu kurulduğu günden beri en kaliteli işler buradan çıkıyor.Kuvvetmira’ya yeni mc’ler girebilir mi?
SAGO:artık kimsenin prodüksyonuyla ilgilenecek vaktim yok,kendi işlerimin yoğunluğundan dolayı zamanım çok kıymetli.kendime vakit ayırıyorum.kuvvetmiraya şu anki kadroyla devam etmek istiyorum.çok denedim yeni insanlarla ama hepsinin karakteri aynı çıkıyor.fotokopi ile çoğaltılmış gibi insanlar inanamıyorum.hepsinin tek derdi bir yer sahibi olmak.üne ulaşmak ve ‘’bakın ben de varım ve diğerlerinden iyiyim’’ düşüncesi.artık hazır prodüksyonla gelen,bitmiş bir albümü olanla ilgilenmeyi tercih ediyorum.
NBATR:’’Yeraltı Kafilesi’’ isimli yeni bir karma albüm yapacağınızdan bahsetmiştiniz.Bu konu hakkında bir gelişme var mı? Kuşkusuz Underground bir çok kişi bu projeyi dört gözle bekliyor. MC’lere tavsiyeleriniz var mı? Çalışmalarını hızlandırmalılar mı? SAGO:çok demo geliyor.dinliyorum ve iyileri ayıklıyorum.şu an muhteşem bir şey yok görünürde ama elimizdekilerden bir harman yapacağız.ben biraz zor beğenen biriyim herkes azçok bilir.ama sonuna kadar iyi niyetimle tüm demoları dinliyorum ve hakkını veriyorum.albüm piyasaya bandrollü olarak çıkacak bekleyin.
NBATR: Hayatıma musallat oldu şöhret, ün diyorsunuz. Şöhret ve ün size ne gibi eksiler kattı insanların fazla ilgisinden sıkılıyor musunuz?(Cemix)
SAGO:hayatıma çok fazla iyi şeyler katmadı.bir çok düşmanım oldu,yenileri ekleniyor.Artık özgürce sevdiğim yerlere de gidemiyorum.bakırköyü çok severim mesela en son 2004 de gittim gezmek için.hep çalışmak ve üretmek durumundayım.yıllardır tatile ihtiyacım var ama rahat rahat tatil de yapamıyorum.insanların sevgisinden son derece memnunum ama hayatımdan çok fazla memnun değilim.her kafadan bir ses çıkıyor ve çıkan seslere odaklanmaktan beynim yoruldu.sanatçı olmak ,ünlü olmak böyle bir şeydir.derler ya sanatçı olmak,ünlenmek ateşten bir gömlektir.yani ün ;ateşten bir gömlektir.böyle gelmiş böyle gidiyor.ne diyebilirim ki.herkesin hayatı ayrı.
NBATR:Sagopa’nın yazdığı sözler kalbimize hüzünlü bir dokunuş ve artık onlar bizim diğer yarımız.Allah(C.C.)eşinize ve size mükemmel bir yazma kabiliyeti vermiş.İnşallah gücünüz yettiğince devam edersiniz bu işe.Bunaldığınız artık bırakmayı düşündüğünüz oluyor mu?(Allah göstermesin)
SAGO:çok oluyor tabi.ama Allah (c.c) bana bu bereketi boşuna vermedi.kolera da aynı şekilde .o da malum iyi bir lirisist.biz her ne kadar bunalsakta desteklerle ayaktayız ve onların gücüyle yürüyoruz.karşılığını gördükçe bu işte varız biz.ama bazen insanlar çok acımasız oluyorlar bilirsiniz.haketmezsiniz ama başınıza gelen gelir.bunlar yıldırıyor.başımıza ne gelirse insanlardan geliyor.iyisi de kötüsü de.
NBATR:Medya olsun,kendine rapçi diyen şaklabanlar olsun bilinçli bir karalama hareketi ile karşı karşıyasınız.Bunun sebebi çekememezlik olabilir.İnsanların sizinle alıp veremediği nedir?
SAGO:alıp da veremedikleri benden kopardıkları meyveler.sagopayı ve kolerayı rapten almak ve elemek bitirmek ve asla daha görmemek istiyorlar,varlığım bile rahatsızlık veriyor ki yaptığım şarkılar kimbilir neler yapıyordur..Benim arkamda rahman ve rahim var.benim yolumdaki taşlar hamdolsun kaldırılıyor.insanlar acımasızlaşmışlar.duygularını çeşitli olgulara kaptırmışlar.halbuki her söylenmiş yalanın hesabı verilecek.her haksızlık hakk la karşılaşacak.ben dürüst olayım en önemlisi o.yeterki beni sevenlerim sevdikleri gibi bilsinler ve ben de gerçekten onlara bu gerçeği kanıtlamış olayım.x biri y biri ne demiş ne yapmış vs,bunlar cılkı çıkmış kıymetsiz hadiseler.önemli olan sagopa kajmerin hala çok güçlü ve etkili bir şekilde var olduğu.aynen bu saydıklarım eşim kolera için de geçerlidir.
NBATR:Bazı seyahatleriniz,konserler vs… çeşitli görüntülerin olduğu video kasetleri seslendirip yeni şarkılarla süsleyeceğiniz konser DVD’si projenizden bahsetmiştiniz.Ama uzunca bir zaman olduğunuda söylemiştiniz.Son olarakta başladığınızı söylediniz.DVD için çok bekleyecek miyiz?
SAGO:bilemiyorum.çok işim var yapmam gereken.yarına bakalım neler olacak.söz vermeyeyim ben.söz verince günde bin soru geliyor.abi ne zaman? Vs .o nedenle iyi niyetlerimi sunuyorum bu konu hakkında da.
NBATR:Korsan mp3’lerin bu kadar yaygın olduğu bir internet ortamı varken,sanatçılar albüm satamazken sizin hayranlarınız ısrarla orijinal albüm alıyor.Bunun nedeni doğru kitleyi bulup onlarla bir bağ kurabilmeniz midir sizce?Siz neye bağlıyorsunuz?
SAGO: onlar bana değer veriyor.ya ben bir gün çıkardığım albümler satmıyor diye müziği bıraksam? Bu istemezler tabiî ki.o nedenle beni yukarıya taşımak için ellerinden gelen desteği veriyorlar.sonuçta albüm için harcadıkları para çok büyük bir para değil.ama o albümü almaları ve dinlemeleri bu ödüllerin en büyüğü paraların en trilyonu.onları çok seviyorum,bana değer verdikleri için.orjinal aldıkları için.albümlerimi indirip en büyük hayranım olduğunu söyleyen garip yalancı tipler de yok değil.adam mesaj atıyor ‘’yavuz abi en büyük hayranının diyor’’.halbuki adım yunusJ neler var neler.’’abi ateştem gömlekler şarkın harika’’ vs.ama yine de bunlar da olacak.kızamıyorum.
NBATR:Eşiniz Kolera ile birlikte birçok ilke imza attınız. ‘’İkimizi Anlatan Bir Şey’’ albümü bir bayan ve bir erkek MC’nin ilk düet albümü İlk enstrumental bandrollü albüm ve double albüm olma özelliği taşıyor.Siz kuşkusuz en iyi işlere imza atıyorsunuz. Türkçe Rap’in ne iyi iki isminin yapacağı yeni düetleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Tekrar bir düet albüm düşünceniz var mı?
SAGO:evet geliyoruz.ama bomba gibi değil:)
NBATR:Kolera’nın İnziva albümü gerçekten bir başyapıt olmuş.İki güzel insan müthiş bir iş beatler olsun,Kolo’nun sözleri ve şarkıları seslendirmede başarısı olsun Size rakip olabilecek bir albüm olmuş(: Bu başarıda sizinde emeğiniz büyük elbetteki.Bir röportajınızda Kolera ne yapsa hoşuma gidiyor demiştiniz(: İnziva albümünü anlatır mısınız biraz? En sevdiğiniz şarkıları ve en çok hoşunuza giden sözleri öğrenebilir miyiz?
SAGO:evvela şunu söylemekte yarar var;kolera’nın iş disiplini harika.herşeyi kendi yapıyor.kayıt,edit,söz yazımı,teknik vs…o nedenle karantina embryo albümünden sonra kolera kendi kendine işi çözdü.onu kendi haline bırakıyorum akşam geldiğimde harikalar çıkarmış olarak karşıma çıkıyor.ben sadece onun hislerine uygun müzikler yapıyorum.sözlerini çok beğeniyorum.zaten onun kötü bir iş yapacağını da sanmıyorum bu saatten sonra.eşim diye söylemiyorum bunları,zaten dinleyicisi onun da ne derece iyi olduğunu anladı ve tasdikledi.inziva albümü derin bir albüm.anlayanına bir albüm.lirikal ve müzikal olarak bence üst seviye.aşık ile maşuk ,zor iş,en sevdiklerim inziva albümünde.aslında bu iki şarkının haricindekiler de listemde fakat işin içine ‘’en’’ faktörü girince bu ikisi diyebilirim.söz olarak ‘’çiftçi kargalardan,balıkçı deniz analarından bense sizden bıkkınım’’ hahahaha aklıma bu geldi hemen.ruh halimiz kötü olduğunda tam isabet gelir.
NBATR:Peygamber Efendimiz(S.A.V) Kalbinde zerre kadar kibir olan cennete giremez buyurmuş. Sagopa Kajmer büyük bir iş yapmasına ramen mütevazılığı nasıl sağlıyor? Kalbinizde kibre nasıl engel oluyorsunuz? (cemix)
SAGO:efendimiz sallalahu aleyhi vesellem hazretlerinin hadisi gereğince.Allah Teala hazretlerinin hoşlanmadığı ilk şey kibir oldu.şeytan secde etmedi kibir yaptı.ilk kibirlenen şeytandır.şeytansa ilelebet bizim düşmanımızdır.ona uymamak gerek.kibirli insanları zaten hep beraberce gözlemliyoruz.ancak komik olabiliyorlar.beni bilen bilir kibirle hareket etmem.egom azçok vardır ama olmalıdır da.kendime güvenim (öz güvenim) benim hakkım olan egomdur.ama kibir ayrı bir şeydir.onun tadını bilmem.
NBATR: Eşiniz Kolera 'Bedenim temiz ise kalbimi ne yıkar'diyor şarkısında. Sizce kalp nasıl temizlenir. İnsan temiz bir kalbe ne zaman kavuşur? (Cemix)
SAGO:zikrullah ile.kalp penceresinin buğusu,kiri ancak zikrullahla kalkar.zikreden insandan iyi insan olur mu? Olmaz.
NBATR: Okuduğunuz alimler evliyalar din uğrana dünyalarını terk edip nefislerinden sıyrılmışlar. Sizce 21. yy'da bu seviyeye ulaşmak mümkün mü? Bir sanatçı ne kadar nefsinden ve dünyadan sıyrılabilir. Kısaca "bir lokma bir hırka" sizin için ne ifade ediyor?(Cemix)
SAGO:ahir zaman zor gerçekten.efendimiz Muhammed sallalahu Teala aleyhi vesellem hazretleri ahir zaman alametlerini sayarken öyle şeyler söylüyor ki şu anda o anlattıklarını yaşıyoruz.birçoğunu yaşamışız.hergün söylediklerinden yeni bir mucize ile karşılaşıyoruz.ne mübarek bizim efendimiz.herşeyi açıkça bildirmiş.21.yüzyıla göre din olmaz.din tüm zamanı kapsar.Allah dostu her vakit onun dostudur.biçimi ve durumu yoktur.her durum ,koşul aynıdır.Yine efendimiz bir hadisinde belirtiyor ‘’ Allah dostları kıyamet kopuncaya kadar var olacaklardır’’.yani şu anda da nefsini öldüren var,kıyamet sonuna kadar da var olacak.bir sanatçı sanatını bırakırsa o seviyeye ulaşır.ben şu an tebliği müzikle yapıyorum.bu da önemli bir görev.gençler bunlardan ilim alıyor.araştırma gereği duyuyorlar ve niceleri hidayete ulaşıyor hamdolsun.Bana kalsa eşimi de alır çok uzaklara bir köye giderim.vaktimi son anıma kadar zikrullahla geçiririm.dünyadan alacağımı aldım ben.ama daha alacaklı olan bir yığın insan var.benim 1 lokma bir hırkam bende saklıdır.herşeyin bir yolu vardır.isteyen elinden geldiğince çabalar.yöntemleri var.mürşid-i kamil olmadan olmaz.ilk önce bir mürşid-i kamil bulunur.intisab edilir ve mürşidin talimatlarıyla rabbe yolculuk başlar.bir lokma bir hırka diyebilmek için mürşid gerek.istersen olur her şey yeterki dürüstçe iste.
NBATR:İnsan gaflete düşmüş iken Rab ona gaflette olduğunu ani bir surette, suratına bir tokat vururcasına bildirir. İnsan aniden her şeyin farkına varır ve Allah'a kul olduğunu niçin yaratıldığını anlar. Rabbin kuluna bir sebep vasıtasıyla gaflette olduğunu bildirmesine şefkat tokadı denmiş. Sizin hayatınıza Tasavvuf girmesinde böyle bir kırılma noktası, şefkat tokadı diyebileceğimiz bir olay oldu mu?(Cemix)
SAGO:ben şefkat şerbetinden içtim.elhamdülillah tokat gelmedi.şerbet sunuldu.heybeti gördüm.inanın ben onun heybetini gördüm.hayatımda birçok şeyden caydım.tasavvuf beni düştüğüm yerden kaldırdı.hiçbirşey olmadığımı ve aksine bir şey olmak için çok şey yapmak gerektiğini bana hatırlattı.amacımı anladım.askerdeyken rahmet yağmurundan nasibimi aldım.burada paylaşamayacağım birçok mucize vuku buldu.elhamdülillah.artık bilincime vardım.haykırdığım sözlerde işte bu haykırış var.Bana inanın demek istiyorum.ben çıldırmadım,delirmedim,kafayı yemedim.ben ilk kez ruhen bir şeyleri sezdim.nasıl anlatayım anlatılamıyor,yaşamak ve onu hissetmek gerek.
NBATR: İnsanın hayatına tasavvuf girince tasarruf ortaya çıkar dediniz. Tasarruf hayatınızın hangi bölümlerinde ortaya çıktı?(Cemix)
SAGO:az önce bahsettiğin kibirin olmaması tasavvuftandır.kibir tasarrufu,davranış tasarrufu,algı,sezgi.özellikle tasavvuf sezgiyi maksimuma ulaştırıyor.tahmin kuvvet kazanıyor.rüyalarınız güzelleşiyor.ummadığınız şeyler oluyor.tasavvuf bizzat efendimiz Muhammed sallallahu Teala aleyhi vesellemin hazretlerinin ebubekir sıdık radiallahu anh hazretlerine öğrettiği ilimdir.kendisine iki ilim verildi.1-nübüvvet ilmi ki onu sadece kendisine özel olarak teslim aldı.2-tasavvuf ki,ehlinden alınırsa rabbe kavuşmanın anahtarı olarak verildi.tasavvuf tema olarak edebtir.herşey edeptir.dolayısıyla edeble gelir her şey.tüm tasarrufların nedeni edeb oluverir.bunlar derin konular.ben kendimce elimden geleni yapıyorum.usulüne ve orjinaline göre.tıpkı 1400 sene önceki gibi saf bir şekilde.
NBA TR: Bir kulaç daha atsam karadayım şarkısındaki deniz Tasavvuf sanıyoruz? "Üzerimde pantolonum artı ayakkabılarım" kısmının espirisi nedir?(Cemix)
SAGO:nefis.o tasavvuf denizini kirletmekten ötürü üzgünlüğümü dile getiriyorum.bir an önce kıyıya çıkmalıyım demekse tertemiz olmak.birkaç şerh daha yapabilirim ama aklınız çok karışır.ben o şarkıda birden fazla mecaza girdim.şerhi çoktur.
NBATR: "Sonsuz hiçlik gerçeğini anlamak için ego ölmeli ve biz bir hiç olmalıyız." Kolera'nın Karantina Embriyo albümünden bir bölüm… Buradaki hiçlik sizce nasıl bir hiçlik. Sagopa bir gün bir hiç olabilecek mi?(Cemix)
SAGO: sonsuz hiçlik=yani ölümlü insan.ölür ve kıyamette dirilir sonsuza kadar yaşar.sonsuzdur.ruh devamlıdır işte o mesele bu hiçlik.beden mankenine kaptırmış giden insan için hiçlik sadece işe yaramazlıktır.ama hakiki hiçlik bedenin geçiciliğidir.ikinci hiçlik ego ve kibirden geçmek ve yaşarken kendini bir hiçgibi görmektir.hiçliği çok yönden ele alabiliriz ama hep aynı sonuca varırırz;bir şey ya yaşar ya ölür,ya var olur ya yok olur.rabbe ulaşmak için kalbe ondan başkasını sokmamak ve her türlü şeyden arınıp sadece onunla kalmak gerekir.
NBATR: Dj’liğin scratchlerin şarkılarınızdaki önemi nedir?(Cemix)
SAGO:katkısı büyüktür.rapin süsüdür.şarkılara his ve ruh verir.
NBATR:Son olarak basketbolla ilgilenir misiniz?NBATR 27.000 üyeye ulaşmış bu kulvarda en başarılı site sitemiz hakkındaki görüşleriniz ve biz hayranlarınıza son olarak söylemek istedikleriniz var mı
SAGO:ben ilk ve ortaokulda basket takımındaydım.lise yıllarım da pota önünde geçti.Bir zamanlar teybimizde rap çalar bizde 3 lük atardık sahada.nba maçlarını takip ederdim.benim zamanımda magic Johnson en iyiydi.lakers ve Chicago bulls efsaneydi.Anlarım da basketten ,ayrıca severimde.ama artık basketbolla haşırneşir değilim.sitenize çok teşekkür ederim.sizleri biraz beklettiğim için de özürlerimi sunarım.işlerimin yoğunluğu dolayısıyla bir hayli beklediniz cevaplarımı.umarım hem sizler hem dinleyicilerim beğenirsiniz.herkese selamlar hürmetler.Allah’a emanet olun.
http://sanalvadi.eniyiforum.net

NBATR.COM'DAN SAGOPA KAJMER RÖPORTAJI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» SAGOPA KAJMER - TURKSESTUDENT.NL RÖPORTAJI
» Sagopa Kajmer Biyografi
» Sagopa Kajmer - Düsersem Yanarim
» Sagopa Kajmer - Ben Hüsrana Komşuyum
» Sagopa Kajmer Pesimist Orkestra ”SAYKODELİK EP”